Telefon : Tel :  0(224) 240 03 05 -06 

Kepçe kulaklarınızdan bir saatte kurtulun

Estetik görünümü bozan en önemli kusurlardan biri olan kepçe kulak, cerrahi müdahale ile dert olmaktan çıkıyor. Özellikle ilköğretim dönemindeki çocukların bu rahatsızlıktan olumsuz etkilendiğini belirten Medical Park Bursa Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cengiz Bozkurt, en sık rastlanan şekil bozuklukları arasında kepçe kulağın geldiğini söyledi.

Bu durumun bilhassa çocuklarda sosyal bir problem haline dönüşebileceğini belirten Bozkurt, kepçe kulakta estetik olmayan görüntüyü veren sorunun kulağın kafatası ile yaptığı abartılı açı olduğunu anlattı. Bozkurt, bu abartılı açıya kulak içi kıvrımlarının yokluğunun da eşlik ettiğini bildirdi.

Bozkurt, "Kepçe kulak ameliyatı için en uygun zaman ilköğretime başlamadan önceki dönemdir. Ancak daha sonra da herhangi bir yaşta düzeltilebilir, erişkinlikte de kepçe kulak estetiğinin talep edilmesi sık rastlanılan bir durumdur" diye konuştu.

Ameliyat hakkında da bilgi veren Dr. Bozkurt, kepçe kulak ameliyatının, hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapıldığını ve yaklaşık bir saat sürdüğünü ifade ederek, "Operasyon kulağın arkasından yapılır ve kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları için, içeriden kalıcı dikişler atılır. Kulak kepçesi doğru açıya getirilir ve kesi yeri gizli dikişlerle kapatılır" dedi.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastanın evine dönebileceğini söyleyen Bozkurt, kulağın 2-3 gün boyunca bandajlı kalması gerektiğini ve ameliyat sonrası oluşan ödemin 2 hafta içinde çözüleceğini kaydetti. Bozkurt, kulağın son şeklini almasının birkaç ay sürdüğünü, ancak bu zaman zarfında hastayı rahatsız edebilecek herhangi bir görüntü oluşmadığını sözlerine ekledi.