Telefon : Tel :  0(224) 240 03 05 -06 

Estetik Cerrahi

Mimik Tasarımı

Mimik tasarımı: Mimik kaslarına bağlı yüz kırışıklıklarında uygulanır. Ancak belirli bir şablona göre yapılan  mimik tasarımları birbirine benzeyen yüzler yaratır. Kişinin özgünlüğü kaybolur.

Şablon şekilde yapılan kırışıklık tedavileri yerine- mimik tasarım-ı daha doğru ve kişiye özel sonuçlar verir.


Yanlış mimik kullanımı hızlı ve kötü yaşlanmaya neden olur. Mimik kasları kayalara vuran dalgalar gibi, deriyi aşındırır ve yıpratırlar. Özellikle kaş arasında ya da ağız köşelerinde olanlar sürekli sert, kızgın ya da hüzünlü anlamlar vererek aslında sosyal iletişime de zarar verir. İfadenin gücü olan mimikler, yanlış duygusal mesajlar verirse iletişim bozulur.

Bazen mimik kasları o denli gelişirler ki, kabarıklık yaratarak yüz coğrafyasına zarar verirler. Özellikle bu grup için bir başka deyişle -hiperaktif kasları- olan kişiler için,  düzelme sağlamak daha da önemli olabilmektedir. Üstelik kişiyi ifadesiz, daha kestirme bir tanımlama ile -poker yüzlü- yapmadan…

Doğru mimikler yüze anlam verir. Onlar kelimelerin gücüdür ve ifadelerimize ayrı bir derinlik katarlar.. Hatta kelimelere başvurmadan, sessiz konuşma ya da iletişim için iyi birer araçtırlar.  Bu nedenle mimik iletişim, sözlü iletişimden önce gelir.

Mimik tasarımının temelinde kişinin yüzünü, mimik kaslarının yerini ve gücünü bilme yanında kişinin yapısını ve tarzını da bilmek gerekiyor. Meslek gruplarına, cinsiyete ya da kişinin mimik kası dağılımına göre farklı tasarımlar yapmak mümkündür.. Özellikle aktörler, aktiristler, tiyatro oyuncuları, ekran yüzleri, rekabete dayalı iş sektörlerinde mimikleri doğru tasarlamak kariyer estetiği olarak ayrı bir önem kazanıyor.

 

Mimik tasarımı ilgili bilinen yedi önyargı :

Son zamanlarda mimik tasarımı ile  ilgili bazı bilgilerin şehir efsanesi gibi yayıldığı görülmektedir. Bunlar önyargıya neden olacak türde olup her yıl dünyada milyonlarca kişinin uygulattığı, doğru yapılırsa çok yararları olan işlemden bazı hastaların kaçınmasına neden olmaktadır.

  1. (Yanlış) Mimik tasarımı  için kullanılan ilaç bir yılan zehiridir. 
(Doğru) Bir bakterinin ürettiği toksindir.
  2.   (Yanlış) ilaç  beyne gidip, zarar verir.
(Doğru) Bedene verilen her ilaç gibi mimik tasarımında kullanılan ilaç kullanıldığı  yerden uzak bölgelerde bulunabiliyor.

 3. (Yanlış)  hep aynı yüz ifadeler oluşur.
(Doğru)Kişiye,cinsiyete,meslekgrubuna,mimik kasların durumuna göre mimik tasarımı yapılırsa tek tip yüz ifadesi oluşmaz.

 4. (Yanlış)İşlem yaptırdığınız  hemen belli olur. 
(Doğru) Modern mimik tasarımı uygulamalarında kasın deriye giden liflerinde sadece gevşeme sağlanırsa dinlenmiş ifadesi verir.

 5. (Yanlış) Mimik tasarımı yapıldıktan sonra bazı bölgelerde kırışıklık artar.
(Doğru) Hiperkinetik kişilere doğru yapılırsa bu durum olmaz. Hipotonik kişilere yanlış yapılırsa olur.

 6. (Yanlış) Mimik tasarımına  ileri yaşta başlanmalı.
(Doğru) İleri yaşta mimik tasarımının yeri çok sınırlıdır. Hiperkinetik grupta ergenlikten sonra her yaşta yapılabilir. Asıl en iyi etkisini orta yaş grubunda gösterir.

 7. (Yanlış) Mimik tasarımı dudağa yapılmaz.
(Doğru) Dudak en titiz yapılması gerekli yerlerden birisidir. Çok düşük dozda ve çok yüzeysel yapılabilir.

 Kırışıklıkların düzeltilmesi  depresyona iyi geliyor…

 Almanya’da yapılan bilimsel çalışmada kronik ve tedaviye dirençli depresyon hastalarında yüze yapılan gençleştirme işlemlerinden  sonra depresyon semptomları  yarı yarıya azaldığı görülmüş.  Bu bilimsel çalışma daha sonra takip eden iki çalışma ile de doğrulanmış.