Telefon : Tel :  0(224) 240 03 05 -06 

Sık Sorulan Sorular

Dudak Estetiği

SORU: Hocam merhaba. Benim dudaklarım oldukça ince ve ben daha kalın görünsün diye sürekli olarak dolgun gösteren rujlardan kullanıyorum. Ancak artık ruj sürmek istemiyorum. Bir arkadaşımdan dudakların kalıcı olarak kalınlaştırılabildiğini duydum. Beni bu konuda bilgilendirir misiniz?

CEVAP: Dudağa yapılan çeşitli Dolgu yöntemleriyle dudakları kalınlaştırmak mümkündür. Dudak dolgunlaştırmak için kullanılan özel Dolgu maddeleri ya yapay maddelerdir ya da vücuttan alınan yağ enjeksiyonlarıdır.

Yapay maddelerle dolguda kullanılan çeşitli ürünler mevcuttur. Bunlar genellikle herhangi bir kesi yapmaksızın enjeksiyon şeklinde uygulanırlar. Birçoğu çeşitli dezavantajları nedeniyle kullanımdan kalkmış ya da çok nadiren tercih edilmektedirler. Günümüzde bu amaçla en çok tercih edilenler hyaluronic asit içerikli ürünlerdir. Hyaluronic asit insan vücudunda normalde de bulunan bir molekül olduğu için herhangi bir yabancı cisim tepkisi ya da alerjik reaksiyona neden olmaz. Dolayısıyla istenmeyen sonuçlara da neden olmadığı için güvenle kullanılabilmektedir. Hyaluronic asit içerikli bu ürünlerin değişik alt kategori ürünleri de mevcuttur. İhtiyaca göre bunlardan birisi tercih edilir.

Hyaluronic asit içerikli Dolgu maddeleri dudak estetiğinde başlıca iki amaçla kullanılır. 1-Dudak hatlarının belirginleştirilerek dudakların daha dolgun görünmesini sağlamak. Bu amaçla enjeksiyon, dudak hatları boyunca ve üst dudakta burunun altında kalan, filtrum dediğimiz oluksu çukurluğun yan kenarları boyunca yapılır. 2- Dudak çevresindeki kırışıklıkların ve çizgilerin yok edilmesini sağlamak. Bu amaçla bu ürünler deri yüzeyinin ve çizgilerin hemen altına(dermis tabakası içine) zerk edilerek işlem gerçekleştirilir. Bu uygulamalarda elde edilen sonuçlar ortalama 6 ay kadar sürer. Etkisi geçince tekrarlamak gerekir.

Dolgu maddesi enjeksiyonu yapılırken ürünün mutlaka orijinal, yasal ve güvenilir bir dolgu maddesi olduğundan emin olmak gerekir. Uygulamayı yapan hekimin bu konuda yeterli bilgisi ve deneyimi bulunmalıdır. En önemlisi uygulayıcı uzman hekim, steril şartlarda çalışmaya azami özeni göstermelidir.

Vücuttan alınan yağ enjeksiyonu ile dolguda en çok kullanılan materyaller yağ dokusu, fasya dokusu ya da doku kokteylidir. Bunlardan da en çok tercih edileni yağ dokusu enjeksiyonu(Lipofilling) dur. Yağ dokusu genellikle karın ya da bacak iç kısımlarından alınır. Kişinin kendi vücudundan alındığı için herhangi bir yabancı doku reaksiyonuna sebep olmaz ve alınan bölgede iz kalmaz. Enjeksiyon yöntemiyle dudak içine özellikle kas dokusu arasına uygulanarak dudaklarda istenilen dolgunluk sağlanır. Günümüzde microlipoinjection yöntemiyle çok ince çizgilerin giderilmesi bile sağlanabilmektedir. En önemli dezavantajı enjekte edilen yağın bir kısmının vücut tarafından emilerek yok edilmesidir. Bunun için ikinci, üçüncü seans uygulamalara ihtiyaç olabilmektedir. Sonuçta elde edilen dolgunluk kalıcıdır.