Telefon : Tel :  0(224) 240 03 05 -06 

Sık Sorulan Sorular

Burun Ameliyatı

SORU: Doktor Bey merhaba, Ben çocukken kavga sonucu burun kemiğim kırıldı. O dönem yaşım küçük olduğu için ameliyat olamadım. Şimdi 18 yaşımdayım ve burnumdaki eğrilik nefes alma zorluğu beni çok rahatsız ediyor. Bu yaşta ameliyat yaptırabilir miyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Burunda mevcut olan şekil bozukluğunun estetik olarak cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi mümkündür. Burundaki şekil bozuklukları kişiden kişiye değişkenlikler arz edebilir. Sizin yaşadığınız gibi travma sonucu burunda yamukluk oluşabilir. Semer burun ya da eğer burun dediğimiz şekilde burun sırtı çökük, ya da burun sırtı kemerli yani aşırı tümsek ve kavisli olabilir. Burun ucu uzun ve sarkık olabilir veya çok etli, büyük ve yuvarlak olabilir. Burun kökünde burun ile alın arasında var olan açı düzleşmiş olabilir. Burun ile dudak arasındaki açı ileri derecede daralmış olabilir ve burun kanatları ileri derecede geniş ve yayvan olabilir. Bazen de burun sağa veya sola yamulmuş olabilir. Burnun iki tarafı arasında asimetri olabilir. Böyle durumlarda burun solunumunu bozan ve nefes almanızı etkileyen orta bölmedeki deformasyonunda özel yöntemlerle aynı seansta düzeltilmesi gerekir ki yaptığımız bu işleme septo-rhinoplasty adını veriyoruz.
Bu ameliyat genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır ve yaklaşık üç saat sürer. Burun Estetiği ameliyatı 16-17 yaşlarından itibaren yapılabilir. Üst yaş sınırı hastanın genel sağlık durumuna ve ameliyata engel herhangi bir başka hastalığı olup olmadığına göre değişir.