MEDİKAL ESTETİK

LAZER EPİLASYON

Kadın ve ya erkek fark etmez, özellikle görünümüne özen gösterenler istenmeyen tüylerinden kurtulmanın yollarını aramakta.

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir yolu da; lazer epilasyondur.

İstenmeyen tüylerin yok edilmesinde kullanılan klasik yöntemler acı vermenin ötesinde kısa süreli sonuç sağlamaktadır. Lazer epilasyon ise sunmuş olduğu çözüm sayesinde  tercih edilen epilasyon yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Bursa’daki kliniğimizde en son teknolojiye sahip lazer epilasyon cihazları kullanılmaktadır. Vücut bölgesi, cilt tipi, cilt rengi, kıl yapısı farklılıklarında uygun olan cihaz ile uygun dozda işlem yapılmaktadır.

Lazer Epilasyon ile vücut bölgesi, cilt tipi, cilt rengi, kıl yapısı ve hormonal bileşenlere bağlı olarak %70-95 başarıyla ortalama 6–8 seansta optimal sonuçlar alınabilmektedir.

Tarama Diode Lazer ile Lazer Epilasyon

Tarama Diode Lazer hastanın kıl ve cilt yapısına göre uygun programı belirler ayrıca uzman manuel ayar ile de uygulama yapabilmektedir. Tüm cilt tiplerinde ve kıl yapısında Tarama diode ile uygulama yapılabilmektedir. Yüzeyde ince kıllarda, kalın kıllarda ve en önemlisi batık kıllarda da etki gösterir. Soğuk hava aparatı ile hasta konforu ön plandadır. Hızlı bir sistem ile çalışır. Örneğin diğer lazer sistemleri’nin 150 dk. içerisinde yaptığı tüm vücut uygulaması Tarama Diode Lazer ile 30 dk. içerisinde gerçekleşir. 

Alexandrite Lazer ile Lazer Epilasyon

Çok koyu olmayan ten rengi ve koyu renk tüylerde kullanılabilecek çalışma prensibine sahiptir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması önemli kolaylık sağlar. Cihazının yüksek soğutucu sistemi sayesinde acı duyulmaz. Lazer ışını doğrudan kıl köküne ulaşarak iyi sonuçlar verir.

ND-YAG Lazer ile Lazer Epilasyon

Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Lazer hem doğrudan kıl köküne etki etmekte ve hem de kılın çevresinde bulunan perifollüküler damar ağını hedef alarak kıl kökünün beslenmesini engellemektedir. Böylece her türlü kıl ve cilt tipine her mevsimde etkili olabilmektedir. Cihazının yüksek soğutucu sistemi sayesinde acı duyulmaz.

IPL Lazer ile Lazer Epilasyon

IPL yoğun ışık atış prensibi ile çalışır. Daha çok açık tenli kişilerde ve açık renkli, ince tüylerde sonuç sağlar.

 Lazer epilasyon yaptıran kişi her hangi bir sebeple ilaç tedavisi görüyorsa, bunu mutlaka hekimi ile paylaşmalıdır. Bazı ilaçlardaki etken maddeler sebebiyle lazer epilasyon uygulamasında cilt üzerinde kalıcı lekeler bırakabilir.

Lazer epilasyon sonrası hafiften koyu renge kadar değişen kırmızılık ve kıl etrafında şişkinlik oluşur. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Kliniğimizde bu reaksiyon için  gerekli soğutma işlemi yapılmaktadır. Uygulama yapılan bölgenin en az bir hafta güneşe maruz kalmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgelerde iki seans arasında tüyler ağda, epilasyon aleti vb. gibi yöntemlerle alınmamalıdır.

İstenmeyen tüyler kadın veya erkek fark etmeksizin her zaman sorun olmuştur.  Gerek iş,  gerekse sosyal yaşamda sorun olan bu faktörden kalıcı kurtulmak için kişilerin başvurduğu yöntemlerden biri de lazer epilasyondur. Lazer epilasyonla ilgili neyi ne kadar biliyoruz, bildiklerimiz ne kadar doğru? Konuyla ilgili en çok karşılaştığımız sorular ve bunların cevaplarına göz atabiliriz.

Hayır. Böyle bir garanti vermek hem imkânsız hem de doğru değildir. Birçok faktör sonucu etkilemektedir. Bir kısım hasta grubu vardır ki bunların oranı %5 civarındadır ve hiçbir lazer cihazından etkilenmez. Geriye kalan %95′ lik grubun yarısında tüm kıllar tamamen epilasyondan etkilenirken, diğer yarısında ise ancak %80 oranında sonuç alınabilir.

Böyle durumlarda bir yandan mevcut kıllar için lazer epilasyona devam edilirken diğer yandan bir endokrinoloji ve/veya bir jinekoloji uzmanının kontrolünde tetkik ve tedavinin sürdürülmesi şarttır. Hormonal problem çözümlenmezse yeniden kıllanma olasılığı yüksektir.

Gebelik dönemi içerisinde lazer epilasyon uygulamanın klinik olarak güvenli olduğuna dair çalışmalar bulunmamaktadır. Fetüs üzerinde etkisi tam olarak bilinmediği için bu dönemde lazer epilasyon uygulaması yapılmaz. Emzirme döneminde ise lazer epilasyon uygulaması yapılmasında sakınca yoktur.

Lazer yıllardır  tıbbın çeşitli dallarında güvenle kullanılmaktadır. Epilasyon amacıyla son 15-20 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır.  Lazer epilasyonda önemli olan kullanıcının eğitimli ve bilinçli olmasıdır. Bunun yanında doğru dozlarda ve doğru cilt ve kıl yapısında uygulandığında yan etki görülme olasılığı önemli ölçüde azalır.

Uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde lazer epilasyonun kanser oluşumuna neden olabileceğine ilişkin bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Epilasyon amaçlı kullanılan lazer cihazlarının ışınları cildi aşan ışınlar değildir.  Cilt içinde sadece kıl köklerini tanıyan ışınlardır. Dolayısıyla cildin diğer elemanlarına ya da cilt altındaki doku ve organlara zarar vermez.

Lazer epilasyon bazı durumlarda tedavi amaçlı kullanılabilir. Batıklarda ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen durumda kullanılabilir.    

İnsanlar arasında genel kanı lazer epilasyonun yaz aylarında lekelenme bıraktığına dairdir. Oysa ki kullanılacak en az 50 faktör güneş koruma kremi ve biraz dikkat ile lazer epilasyon yaz ayları içerisinde de güvenle yapılabilir. Ancak önemli olan bir konuda yaz aylarında tatile çıkmadan en az 15 gün önce uygulama alınması, tatil sonrası bronzlaşmış bir ten varsa en az 1 ay sonrasında uygulamalara kalındığı yerden devam edilmesidir.

Lazer epilasyon yaptıran kişinin uygulama bölgesinde dövme veya Kalıcı Makyaj varsa lazer ışınlarından kaçınması gerekir. Uygulama esnasında bu bölgeye gelecek ışınlar dövme ve ya kalıcı Makyaj boyası ile reaksiyona girer, dövme renginde bozulmalar meydana gelebilir.

OPR. DR. CENGİZ BOZKURT İLE ESTETİK VE SAĞLIK ÜZERİNE RÖPORTAJ

BİZİ ZİYARET EDİN!

Adres:
Bağlarbaşı Mah. 1.Sedir Sokak Evke
Mediloft 1 15/14, 16160 Osmangazi/Bursa

Telefon:
0 (224) 240 03 05

RANDEVU ALIN

Bizimle görüşmeden, fiyat şartlarımız hakkında bilgi edinmeden lütfen karar vermeyin.