ESTETİK CERRAHİ

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

Karın estetiği, orta ve alt karın bölgesinde fazla yağ ve sarkmış cildin alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi bir işlemdir.

Özellikle hamilelik sonrası karın bölgesi deforme olur. Karın derisi bollaşır ve çatlar. Karın duvarını oluşturan bağ dokusu gevşer ve karın duvarı öne doğru bir çıkıntı yapar. Adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan ancak karın bölgesinde diyet ve egzersizle gideremedikleri fazla yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir. Ayrıca bu yöntem deri elastikiyetleri genellikle şişmanlığa bağlı olarak kaybolmuş yaşlı kişilerin, karın görünümlerini düzeltmek için de etkili olmaktadır. Bu operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir ve yaklaşık 2–3 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrasında hastalara özel bir korse giydirilerek aynı gün veya ertesi gün hastalar taburcu edilir.

Karın estetiği; kilo alıp verme, doğum, çeşitli hastalıklar, travmalar ya da cerrahi sonrası normal anatomik yapısını, simetrisini ve estetik ölçülerini yitirmiş karın bölgesini, eski formuna ve estetik ölçülerine döndürmeyi amaçlayan her türlü estetik cerrahi girişimi kapsayan uygulamalardır.

Mini karın germe; göbek üstünde problem görülmeyen hastalarda göbek deliğine ve yerleşimine dokunulmaksızın göbek altı deri ya da yağ fazlalıklarının giderildiği estetik cerrahi girişimdir. Sadece göbek altındaki deri fazlalığı alınacağı için dikiş izi daha kısa olacaktır.

Karın estetiği için en uygun adaylar; göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan ancak diyet ve egzersizle gideremedikleri fazla karın yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir. Ayrıca deri elastikiyetleri genellikle şişmanlığa bağlı olarak kaybolmuş, yaşlı kişilerin karın görünümlerini düzeltmek için de etkili olmaktadır. Kilo vermeye niyetli hastaların ve doğum yapmaya düşünen bayanların bu ameliyatı ertelemesi akılcı olacaktır. Abdominoplasti ameliyatı kişinin kendisine olan güvenini artırır. Ancak tümüyle ideal bir görünüme kavuşmayı sağlayamaz. Bu nedenle ameliyata karar vermeden önce beklentiler iyi tartılmalıdır.

Karın estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bikini içinde kalan ve göbek boyunca uzanan bir iz kalır. Ayrıca yeni göbek deliği oluşturulur. Kliniğimizde göbek deliği, kendi tekniğimizle oluşturulmakta ve naturel sonuçlar elde edilmektedir.

Bu ameliyatla göbek ve karın görüntüsü dramatik olarak düzelir. Liposuction ve meme ameliyatları ile birlikte yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer. Ameliyat sonrası hasta 1 gün yatırılır. Genellikle 1-2 hafta içerisinde normal hayata dönülür.

Abdominoplasti ameliyatı sonrasında enfeksiyon ve kanama çok nadirdir. Yara iyileşme problemleri yaşanabilir. Bu durumda ikinci bir girişim gerekebilir. Sigara içenlerde bu risk daha fazladır

Aşırı kilo alıp verme ve/ veya hamilelik sonrasında karında oluşan çatlaklar giderilebilir mi?

Deri çatlaklarının tedavisi günümüzde halen bulunamamıştır. Göbek altında kalan çatlaklardan cerrahi ile kurtulmak mümkün iken; göbek üstü, kalçalar ve beldeki çatlaklar için cerrahi olarak yapılacak bir şey yoktur.

İzin durumu karın bölgesindeki sarkıklıkla doğru orantılı olacaktır. Sarkıklık düzeyi arttıkça iz de uzun olacaktır. Bu iz zamanla belli belirsiz olacak ve çamaşır altında kalacak olup rahatsızlık vermeyecektir.

Karın estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılır.

Karın estetiği operasyonunun iyi sonuç verebilmesi için karın bölgesinin toparlanması ve emzirme sürecinin tamamlanmış olması gerekir.

Karın estetiği operasyonu hamile kalmaya engel değildir. İkinci bir gebelik planlanıyorsa; bu da tamamlandıktan sonra operasyonun gerçekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Daha önce liposuction uygulanmış bölgede yeniden birikim olursa ve /veya bir düzensizlik olması durumunda kolaylıkla tekrar yapılabilir.

OPR. DR. CENGİZ BOZKURT İLE ESTETİK VE SAĞLIK ÜZERİNE RÖPORTAJ

BİZİ ZİYARET EDİN!

Adres:
Bağlarbaşı Mah. 1.Sedir Sokak Evke
Mediloft 1 15/14, 16160 Osmangazi/Bursa

Telefon:
0 (224) 240 03 05

RANDEVU ALIN

Bizimle görüşmeden, fiyat şartlarımız hakkında bilgi edinmeden lütfen karar vermeyin.