ESTETİK CERRAHİ

YAĞ TRANSFERLERİ

Yağ transferi estetik plastik cerrahide hızla gelişen bir konudur.

Vücudun birçok yerindeki kusurlar kişinin kendisinden alınan yağ dokusu ile düzeltilir. Yaş ilerledikçe yüzde çökmeler ve incelmeler olur. Yağ azalmasıyla deri kırışık hale gelir. Bu kişilerde yapılacak yağ transferi ile yüz daha genç ve güzel hale getirilir. İşlem küçük iğnelerle kesmeden yapılır.Yöntemin avantajı kanamanın çok az olması, yara izi bırakmaması, yabancı cisim kullanılmaması, dokunun ellenince yumuşak olmasıdır. Ağrı çok az olur. Yağ transferinin fazla yapılması aşırı şiş görüntüye yol açar ve estetik olarak güzel görünmez. Yaşa ve yüz yapısında uygun kararında yapılması gerekir. İşlemin kök hücreden zenginleştirsek bile dokuz ay ara ile üç defaya kadar tekrarlaması gerekebilir. Bundan sonra erime görülmez. Yağ transferi ile yüz gençleştirme dışında, burun şekillendirme, meme büyütme, vajina gençleştirme, çarpık bacak düzeltme, yara izlerini düzeltme gibi birçok uygulama alanı vardır. Yapılacak işleme göre lokal ya da genel anestezi tercih edilir.

Ne yazık ki yağ hücreleri akıllı varlıklar değillerdir. Nerede durmaları gerektiğini bilmezler. Yıllar geçtikçe yüzümüze yorgun bir ifade oturur. Gözaltlarımız çöker, çizgiler derinleşir. Onca çabadan sonra tam kendimize vakit ayırabildiğimiz zaman eski halimizi ararız. Fotoğraflarda ve aynada farklı görünmeye başlarız. Gençliğimizin diri dolgun görüntüsü nerdedir? Belimiz kalınlaşır, kalçalarımız büyür. Neden bu yağlar istemediğimiz yerlerde birikirken gerekli yerlerde azalır? Çoğumuz bu duygular içindeyiz. İşte bu yüzden yağ transferi yapıyorum. Yağı olması gereken yere taşımak için. Ayrıca meme küçüklüğü, çarpık bacaklar, memnun olmadığınız burun estetiği, düzeltilmesi istenen çökük bir ameliyat ya da kaza izine de yağ transferi yapılabilir. Meme büyütmede ve bacak estetiğinde yağ transferini sitemde kendi konuları altında ayrıntılı anlattım. Yağ transferi beni çok heyecanlandıran bir konu.

Yağ transferi iğnelerle yapılır, deri kesilmez ve iz kalmaz. Kansız bir işlemdir. Kişinin kendi yağ hücreleri kullanıldığı için doku uyumu muhteşemdir. Oturduktan sonra yağ hücreleri normal yaşamlarına devam ederler ve sonuç kalıcıdır. Dokununca çok doğal bir his verir. Taşınan çok miktarda kök hücre ile cildi de gençleştirir ve güzelleştirir.

Doğal, abartıya kaçmayan, uyumlu bir sonuç amaçlanmalı. Yağ transferi ince ve sabırlı çalışmayı gerektiriyor. Yüzü çok şişirmeye gerek yok. Yağ enjeksiyonu işlemi ipek halı dokumaya benzer. Her düğüm sabırla konmalı. Bir düğüm, gerekirse bir düğüm daha. Konan her düğüm uyumlu bir tablonun parçası olmalı, düğümler dokununca tek tek ele gelmemeli. Kadınlarda yumuşak bir görüntü, erkeklerde erkeksi hatlar oluşturulmalı.

Yağ transferi sırasında yağ hücreleri yıllardır yaşadıkları yerden alınırlar. Yeni ortamlarında beslenmeleri ve kılcal kan damarlarıyla bağlantı kurmaları gerekir. Her hücre başarılı olamaz ve kaybolur. Kök hücreden zenginleştirsek bile taşıdığımız yağ dokusunun bir kısmı erir. Gerekenden biraz fazla yağ hücresi nakli yapılır ama yağlar eriyene kadar kimse şiş bir yüzle gezmek istemeyeceği için çok fazla koymak iyi bir çözüm değildir. Kimi insanlarda erime çok az olurken, kimisinde yağ transferini tekrarlamak gerekir. Hücreler oturduktan sonra ise normal yaşamlarına devam ederler ve sonuç kalıcıdır.

OPR. DR. CENGİZ BOZKURT İLE ESTETİK VE SAĞLIK ÜZERİNE RÖPORTAJ

BİZİ ZİYARET EDİN!

Adres:
Bağlarbaşı Mah. 1.Sedir Sokak Evke
Mediloft 1 15/14, 16160 Osmangazi/Bursa

Telefon:
0 (224) 240 03 05

RANDEVU ALIN

Bizimle görüşmeden, fiyat şartlarımız hakkında bilgi edinmeden lütfen karar vermeyin.